top of page

Primářka IBD centra MUDr. Lenka Nedbalová je v oboru 35 let



Primářka specializovaného IBD centra v Krajská nemocnice Liberec Lenka Nedbalová promluví pacientském setkání Gastroden na téma Gastroenterologická onemocnění vedoucí ke stomii.


Proč jste se rozhodla pro medicínu a co vás přivedlo ke gastroenterologii?

„Medicínu jsem chtěla studovat od útlého dětství”, říká Lenka Nedbalová s tím, že uvažovala nad dětským lékařstvím, chirurgií i zubařinou. K oboru gastroenterologie jí přivedla náhoda, byl jí nabídnut po první atestaci z interního lékařství. Hned se jí ale zalíbil, toužila totiž dělat medicínu nejen hlavou, ale i rukama.


Nakonec se gastroenterologii a hepatologii věnuje celý profesní život. Od konce 90. let jsou jedním z jejích hlavních témat nespecifické záněty střev.

„Jsou to většinou mladí a chroničtí pacienti, o které se staráme dlouhodobě a potřebujeme s nimi navázat vzájemný a spolupracující kontakt”, říká a upřesňuje, že se již dvacet let věnuje i tématice biologické léčby.


Centrum IBD je součástí Krajské nemocnice Liberec.


Protože paní doktorka nepůsobí jen v Liberci, ale i Turnově se čtrnácti tisíci obyvateli, ptám se jak to s jejich centrem vlastně je...

„Od roku 1986 pracuji v současné Krajské nemocnici Liberec - Turnov - Frýdlant a.s. Centrum pro biologickou terapii funguje od roku 2006. Jsme specializovaným centrem pro komplexní diagnostiku a léčbu nespecifických střevních zánětů. Kromě toho se staráme o gastroenterologicky nemocné pacienty z Turnova a okolí.”


A upřesňuje: „V roce 2016 bylo otevřeno specializované IBD Centrum v turnovské nemocnici. Do té doby bylo v krajském městě Liberci, pod zdejší nemocnici spadá dál.”


Co nejpodstatnějšího se za dobu vašeho působení změnilo?

„Obor gastroenterologie se od mých začátků v roce 1986 dynamicky a rychle rozvíjí: od dříve užívaných systémových kortikosteroidů jsme přes mesalaziny a imunosupresivní léky došli až k dnešní biologické léčbě”, říká primářka Nedbalová podle které je podstatná brzká diagnóza nespecifických střevních zánětů. Hraje v tom přitom roli péče praktických lékařů, spádových gastroenterologů i chirurgů.


„Na včasnou diagnózu by měla navázat tzv. terapie šitá na míru každému pacientovi zvlášť s ohledem na rizikové faktory a proaktivní monitorování průběhu choroby s úpravou léčby.”Jde o to, aby se při změně stavu na potíže co nejrychleji zareagovalo a buď se léčba upravila nebo se přistoupilo k chirurgickému zákroku.


„Vzhledem k tomu, že se jedná o chronicky nemocné pacienty, je nutná také spolupráce s psychologem nebo psychiatrem”.


I když má paní primářka s léčbou IBD velké zkušenosti, přistupuje ke každému pacientovi individuálně a s pokorou. Ví totiž, že i původně úspěšná léčba může po čase selhávat. Spolu s kolegy se snaží nemocným jejich situaci co nejvíc ulehčit, k čemuž přispívá i příjemná atmosféra na menším oddělení.


MUDr. Lenka NEDBALOVÁ (1959)

primářka IBD centra v Krajská nemocnice Liberec

s vyznamenáním vystudovala Fakultu všeobecného lékařství UK Hradec Králové (1985)

atestace ze dvou oborů; Interní lékařství prvního stupně  a Gastroenterologie

účast na mnoha tuzemských a zahraničních kongresech

velký důraz klade na osvětu, chválí přínos IBD sestry v akci Zuzany Jankajové, Dis - https://www.inspirante.cz/index.php/2019/06/06/ibd-sestra-v-akci-na-telefonu-v-ordinaci-a-mezi-svymi/

nevyhýbá se ani sociálním sítím, https://m.facebook.com/Nejste-v-tom-sami-IBD-Turnov-249383852652797/ pacientský facebook obstarává Mgr. Kateřina Peukertová

Téma na Gastrodni: Gastroenterologická onemocnění vedoucí ke stomii


Video: Rozhovor s Lenkou Nedbalovou pro NEJSEMTABU na téma Jak vypadá cesta pacienta do IBD centra, a jaká potenciální vyšetření ho čekají?

Comments


Sociální sítě
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page